
Gulvbelegg, maling og finish – slik bygger du et komplett bad
Et vellykket bad handler ikke om ett riktig valg, men om hele veien fra underlag til siste detalj.
Fra gulv til finish kan oppsummeres i fem steg: vanntett gulvbelegg, våtromsmaling på veggen, riktig forarbeid med grunning, riktig vedlikehold, og detaljene som gir badet personlighet.
Et bad som holder i mange år, handler om mer enn ett riktig produktvalg. Det handler om hele kombinasjonen – fra et vanntett gulv, via veggens overflate, til de siste detaljene som gir rommet karakter. Her går vi gjennom hele veien, steg for steg, med produkter du finner i vår nettbutikk.
Kort fortalt – fem steg
- Gulvbelegg – vanntett vinylbelegg fra Tarkett og Gerflor
- Veggmaling – Jotun Lady Aqua våtromsmaling
- Forarbeid – Jotun Grunning/Lim for Våtrom
- Vedlikehold – riktig rengjøring av flis og fug
- Finish – detaljene som gir badet personlighet
Steg 01
Gulvbelegg – vanntett fundament
Vinyl gulvbelegg er et av de mest praktiske gulvvalgene på badet – 100 % vanntett, uten fuger der smuss kan feste seg, og enkelt å holde rent. Belegget kommer på rull i to og fire meters bredde, og gir et sømløst, tett gulv som oppfyller alle krav til våtrom.
Vi fører våtromsbelegg fra anerkjente leverandører som Tarkett og Gerflor, i et bredt utvalg av tre- og steindekorer – slik at du får utseendet du ønsker, uten å gå på kompromiss med fuktsikkerheten.
Slik får du looken hjemme
Vi anbefaler Gulvbelegg Texline Noma Miel fra Gerflor – produsert i Frankrike, uten formaldehyd, tungmetaller eller skadelige mykgjørere, og med en komfortabel tekstilbakside (Gerflor Fiber Technology).
Steg 02
Veggmalingen – der stilen tar form
Veggfargen er det som setter tonen for hele badet, og med riktig våtromsmaling kan du velge blant alle Jotuns farger – ikke bare et begrenset flisutvalg. Jotun Lady Aqua er en vakker, matt våtromsmaling med suveren vaskbarhet, og inngår i Jotuns SINTEF-godkjente våtromssystem.
Malingen er fuktbestandig, slitesterk og flekkavvisende, og kan brukes på hele badet – inkludert dusjsonen. En stor fordel er at du senere kan fornye badet med en ny farge, uten å måtte rive ut fliser.
Slik får du looken hjemme
Vi anbefaler Jotun Lady Aqua Matt Våtromsmaling, i en av Jotuns mange LADY-farger. Hent en fargeprøve i butikken før du bestemmer deg.
Steg 03
Forarbeidet – riktig grunning gir riktig resultat
Lady Aqua er ikke bare maling – det er del av et komplett, godkjent våtromssystem, og resultatet er kun så godt som forarbeidet under. Underlaget skal være rent, fast og tørt, og alle sugende flater må grunnes riktig før selve malingen påføres.
Jotun Grunning/Lim for Våtrom er en vanntynnet spesialgrunning og lim i ett, godkjent av Byggebransjens våtromsnorm (BVN). Den brukes til å lime og grunne glassfiberstrie, samtidig som den hindrer vanninntrengning i underlaget – selve fundamentet som gjør at Lady Aqua holder tett i mange år.
Slik får du looken hjemme
Vi anbefaler Jotun Grunning/Lim for Våtrom som fungerer sømløst sammen med Jotuns glassfiberstrie og Lady Aqua-våtromsmaling.
Steg 04
Vedlikehold – slik holder flisen seg pen
Selv den fineste flisen mister glansen uten riktig vedlikehold. Fugeslør, kalkslør og møkkete fuger er de vanligste problemene på et bad over tid, og et godt renseprodukt kan gjøre skitne fuger som nye igjen.
DeSalin C er basert på naturlig konsentrert organisk syre, og fjerner effektivt fugeslør, sementslør og kalkslør på flis, betong og andre mineralske underlag – i tillegg til å ta knekken på mugg. Både lett og hyggelig å jobbe med, og kan brukes både ute og inne.
Slik får du looken hjemme
Vi anbefaler DeSalin C til periodisk grovrengjøring av flis og fug – bruk ved behov for å holde badet som nytt.
Steg 05
Finish – detaljene som definerer stilen
Når underlag, flis og vegger er på plass, er det detaljene som avgjør om badet føles ferdig eller ikke. Riktig belysning over speilet, en armatur som matcher stilen, og gjennomtenkte detaljer rundt dusj og servant er ofte det som løfter badet fra «godt nok» til virkelig gjennomført.
Dette er også der personligheten din får komme til syne – enten du ønsker et rolig, minimalistisk uttrykk eller et bad med mer karakter og detaljrikdom.
Slik får du looken hjemme
Våre interiørkonsulenter hjelper deg gjerne med de siste detaljene – ta med planløsningen din innom butikken, så finner vi løsningen sammen.
Ofte stilte spørsmål (FAQ)
Ja, vinyl våtromsbelegg er 100 % vanntett og oppfyller alle krav til våtrom, inkludert dusjsonen, forutsatt riktig montering.
Nei, Jotuns våtromssystem med Lady Aqua er godkjent for gips, betong og puss – ikke som overmaling av eksisterende flis.
Et spesialrenseprodukt som DeSalin C, basert på organisk syre, løser effektivt opp kalk- og fugeslør på flis, betong og fug.
Ja, Lady Aqua inngår i Jotuns SINTEF-godkjente våtromssystem, og kan brukes på hele badet inkludert dusjsonen.
Grunning limer og forsegler underlaget, og hindrer vanninntrengning – uten riktig grunning er ikke våtromssystemet BVN-godkjent.
Besøk oss i butikk eller ta kontakt – vi hjelper deg gjerne med hele veien fra underlag til finish på badet ditt.
Du finner oss i vårt showroom i Bjødnabeen 16, Stavanger.

















